Spolupráce Jungmannky s Bavorskem navázána

            Zlepšit vztah žáků naší školy k němčině a navázat dlouhodobou spolupráci s německou školou se povedlo již před 2 roky, ale díky známým restrikcím, první setkání žáků se mohlo uskutečnit až nyní. Ve školicím středisku JugendBildungsStätte ve Waldmünchenu, kousek za našimi hranicemi, jsme od 17. do 21. října 2022 strávili pět velmi nabitých, inspirativních a přátelských dní v nádherném prostředí. 

Projekt Globales Dorf – Globální vesnice - se uskutečnil s německou základní školou v Köschingu / blízko Ingolstadtu/ díky paní učitelce Katarině Früh, Heleně Melicharové a Ivě Špunarové a Česko-německému fondu budoucnosti a nadačnímu programu Začínáme!.

A jak to probíhalo? Program vedlo 5 skvělých lektorek, z nichž dvě simultánně překládaly. Čtyřicet tři osmáků z obou škol po seznamovacích aktivitách se zdokonalovalo ve vzájemné spolupráci, v poznávání stejností i jinakostí našich zemí vždy v obou jazycích. Zvládli jsme i kulturní večer s typickým českým jídlem pitím, hymnou a prezentací naší školy, grilování v Schlosskeller, nízko-lanové teambuildingové aktivity u Perlsee, diskotéku.  Někdy bylo potřeba použít i gesta a angličtinu. Zejména při práci na hlavních osmi projektech smíšených skupin jako příroda, politika, kultura, jazyk, hudba, sport, slavní lidé, jazykové zajímavosti, volný čas.  Jejich úžasné výsledky nám vyrazili dech, ta animace, filmové nápady, fotostory, skvělé noviny či mluvící zvířata!. Moc se jim jejich společná českoněmecká spolupráce povedla.

Po vzájemném objetí a poděkování všem jsme se rozjeli do svých domovů, navázala se nová přátelství, zkusili jsme si, že jazyk sousedů není těžký a naše společná minulost, která byla historicky přerušována, by měla pokračovat. Věříme, že tradici jsme úspěšně navázali a každoročně přes 20 našich osmáků pojede tvořit a seznamovat se s vrstevníky z Německa.

Za ZŠ Kuřim Jungmannova Michaela Kalinová a Lenka Kopřivová