Kapela V sedě na Jungmannce

 

            Jak to vypadá v kuřimské věznici? Za co se tam odsouzení dostali? Jaký je tam režim? Mají návštěvy? Pracují? Co je na odnětí svobody nejtěžší? Bojí se návratu na svobodu?

Odpovědět na tyto otázky žákům osmých a devátých tříd přišli zaměstnanci i sami nucení obyvatelé z naší kuřimské věznice ve středu 14.listopadu 2018. Chtěla bych moc poděkovat vedení Věznice Kuřim, které umožnilo vychovatelům v čele s panem Mgr. Málkem a také 4 odsouzeným s dozorem seznámit naše teenagery s tím, jak to funguje „ za zdí“.

            V první části besedy jsme se seznámili, jak vypadá věznice, co se děje v jakých budovách, jednotlivé režimy odsouzených a organizaci vězeňské správy, denní režim vězňů a dokonce jsme viděli jejich vězeňské oblečení a výrobky. V druhé části pak jednotliví odsouzení velmi otevřeně popisovali, jaké trestní činnosti se sami dopustili, jak prožívají pobyt v tomto zařízení a také apelovali, aby je žáci svými činy rozhodně nenásledovali. Řeč byla i o závislostech – na drogách a hazardních hrách. Žáci měli možnost klást všetečné otázky a také poslouchat krásnou hudbu, kterou besedu prokládala vězeňská kapela V sedě, která byla opravdu výborná.

            Doufám, že zanechalo toto výjimečné dvouhodinové setkání výraznou stopu v myslích „našich zlatíček“ a nebude poslední.