Zájezd do Vídně 2014

I v letošním školním roce uskutečnila naše škola v rámci výuky německého jazyka již tradiční výlet do hlavního města našich rakouských sousedů, do Vídně.
20. května jsme v ranních hodinách nasedli do autobusu a vyrazili směrem k česko-rakouské hranici. Po příjezdu byla n
aší první zastávkou prohlídka Lidové zahrady (Volksgarten) u Hofburgu. Zahrada byla postavena r. 1809 na místě Napoleonem zničeného hradního opevnění. Vytvořena byla podle plánů Ludwiga Remy. Uprostřed zahrady stojí napodobenina athénského Theseova chrámu a je zde také pomník císařovny Alžběty - Sissi, který vytvořil Hans Bitterlich.
Nejvíce nás však uchvátil pohled na překrásné kvetoucí růže všech možných barev, kterých zde najdeme na 400 druhů.
Zavítali jsme také do Minoritenkirche. V tomto italském kostele jsme mohli obdivovat nádherný mozaikový obraz Poslední večeře Krista nebo sochu Přemysla Otakara II.
Protože Vídeň je spojena s řadou slavných skladatelů, navštívili jsme letos nově Dům hudby.
Toto jedinečné muzeum tónů a zvuků se nachází v historickém paláci arcivévody Karla na Starém Městě. Žáci mohli sledovat velké skladatele minulosti při komponování, ovlivnit průběh opery, zahrát si na virtuálního dirigenta nebo poslouchat řadu neobvyklých zvuků a tónů.
Po prohlídce Domu hudby jsme si dali rozchod na
nevelkém náměstí Stephansplatz v samém srdci Vídně. Zde se tyčí Dóm Svatého Štěpána. Byl postaven v gotickém stylu a jeho nejvyšším bodem je jižní věž vysoká úctyhodných 137 metrů.
Kolem Stephansdomu panuje vždy čilý ruch a vlastní náměstí Stephansplatz je i díky zdejší přestupní stanici metra jedna z nejfrekventovanějších pěších zón ve městě. Nachází se zde spousta restaurací, kaváren a krámků se suvenýry. Neměli jsme tedy problém nakoupit nějaké dárky domů.
Posledním cílem naší exkurze byl už tradičně zábavní park Prátr. Nejznámější atrakcí zde je 61 metrů vysoké obří kolo postavené v roce 1897 za Františka Josefa.
Odvážnější z nás se projeli hlavou dolů na
Boomerang– horské dráze. Vzávratné výšce až 37 metrů jsme se pohybovali rychlostí přes 85 km/h. Další zábavou pro malé i velké je Liliputbahn – malá železnice, která po Prátru jezdí už přes 75 let a to na páru.
Kdo má rád řetízkový kolotoč, mohl si v Prátru vybrat hned z několika, přičemž ten největší Star Flyer se otáčí hned několik desítek metrů nad zemí.
Milovníci adrenalinu si zde určitě přišli na své.
Nakonec všech 50 účastníků naší výpravy ve zdraví přestálo i divoké atrakce zábavního parku, a tak jsme mohli vyrazit na cestu domů, zpět do České republiky. Myslím, že výlet se opravdu vyvedl a většina z nás se těší, že zase za rok poznáme další zajímavá místa tohoto krásného města.

Eva Altmannová

„Cesta byla super. Z programu byl určitě nejlepší Prátr. Tolik adrenalinu a srandy. Nejlepší zážitek . Bylo super oživit němčinu.“ Lucka Streďanská

Nejlepší zážitek byl Prátr. Hustý atrakce, adrenalin, zábava. V Domu hudby bylo nejlepší vedení orchestru.“ Martin Klouda

„V Prátru byl nejlepší řetízkáč, z kterého byl krásný výhled na Vídeň. V Muzeu hudby se mi nejvíc líbilo, jak jsme mohli interaktivně dirigovat orchestr.“ Katka Buchtová