Úžasná beseda s jedním ze zachráněných dětí Sira Nicholase Wintona

             Tento rok je výjimečný nejen pro Sira Nicholase Wintona, který ve svých 105ti letech obdržel nejvyšší řád české republiky Řád Bílého lva za záchranu 669 židovských dětí z Československa v roce 1939, ale i pro naši školu a žáky osmých a devátých tříd, kteří se mohli setkat panem Thomasem – Tomášem Graumannem, jedním ze zachráněných dětí.

 Třiaosmdesátiletý pan Graumann přišel i se svou manželkou, mluvil anglicky, ale s českým překladem Radka Kolaříka, který setkání zprostředkoval, beseda byla provázena velmi pěknou powerpointovou prezentací. Vyprávění brněnského rodáka židovského původu, který jako osmiletý nastoupil do vlaku plných židovských dětí směr Velká Británie s číslem 653 za záchranou od nacistického „konečného řešení židovské otázky“, kterou organizoval mladý britský bankéř p. Winton, bylo dechberoucí. Ve Skotsku se ho ujala slečna Corsonová, začal zde chodit do školy a po skončení války v jeho 14 letech zjistil, že z jeho rodiny zbyl sám. Všichni zemřeli v koncentračních táborech.

Jeho další život byl také velmi zajímavý, odjel mezi domorodce na Filipíny šířit křesťanství, zde se potkal se svou ženou Caroline, s níž je již přes 50 let. Mají spolu 4 děti a mnoho vnoučat a v současnosti žijí střídavě v USA a v ČR, kde se věnuje misijní činnosti.

Na závěr došlo i na píseň, kterou nám společně zazpívali nejprve filipínsky, pak anglicky a nakonec my všichni společně česky. Mnoho z žáků odcházelo nejen se zážitkem s tohoto setkání, ale také s malým Novým zákonem s vlastnoručním podpisem pana Graumanna, který, jak sám říká, byl dvakrát zachráněným dítětem – vírou a panem Wintonem a inspirativním mottem jeho života: Nikdy, nikdy se nevzdávej! Děkujeme <3

  Více na www.graumann.cz; Síla lidskosti – Nicholas Winton (2002) http://www.youtube.com/watch?v=twtNiWDN428; http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/290550-sir-nicholas-winton-prevzal-rad-bileho-lva/

 

                                               Michaela Kalinová, učitelka dějepisu ZŠ Kuřim Jungmannova