Tečka za Anglií

S žáky osmých a devátých ročníků jsme se vypravili na zájezd do Anglie, především do Londýna a jeho okolí.

První den byl věnován historickému centru Londýna, během dne jsme navštívili Big Ben a budovy parlamentu ve Westminsteru, prošli jsme se k Buckinghamskému paláci, navštívili Národní galerii na Trafalgar square a viděli katedrálu Sv. Pavla a mnoho dalších známých míst. Na závěr dne jsme si prohlédli noční Londýn z London Eye. Druhý den nás pak přivítal zámek Hampton Court, který je spojován především s jedním z nejznámějších králů Anglie - Jindřichem VIII.

Ve středu jsme navštívili Národní muzeum, kde jsme si prošli především expozice věnované starověkému Egyptu a prohlédli si i slavnou Rosettskou desku. Věřím, že mnozí by v tomto muzeu zvládli strávit mnohem více času, ale bylo toho mnoho, co jsme ještě chtěli vidět. Odpoledne nás pak čekala procházka po Oxford Street a (mnohými s nadšením očekávané) nákupy. Nakonec jsme ještě nahlédli i do Hyde Parku a prošli kolem slavného Speakers’ corner.

Ve čtvrtek jsme si užívali slunečného počasí na pobřeží - křídových útesech Seven Sisters - a odpoledne jsme navštívili Royal Pavilion v Brightonu, zámek, který svojí inspirací ve východní (především indické a čínské) architektuře vybočuje z řady dalších anglických královských sídel. Potom nás ještě čekala prohlídka mořského akvária Sea Life. Pátek byl věnován návštěvě hradu Tower, odkud jsme se plavbou po řece Temži přesunuli do Greenwiche, kde jsme se zašli podívat na slavnou observatoř a místo, kterým prochází nultý poledník. Potom nás čekala už jen cesta domů.

Kromě návštěvy památek žáky také čekal kurz angličtiny na mezinárodní škole v Greenwichi, na konci kterého obdrželi certifikát. Celý týden jsme byli ubytováni v rodinách, takže byla příležitost si procvičit konverzaci, ale také ochutnat jinou kuchyni, než kterou známe z domova či porovnat bydlení v Anglii a v České republice.

Na to, jak se říká, že v Anglii hodně prší, tak k nám bylo počasí milosrdné a jediný větší déšť nás zastihl při plavbě lodí, kde jsme byli před nepřízní počasí dobře chráněni. Myslím, že se zájezd povedl a že si z něj žáci odvezli mnoho nových zážitků.


Lenka Schormová