S Čapkem krajinou Amundsena

Ve čtvrtek 2. února se žáci naší školy zúčastnili zajímavé besedy o severském cestování a otužileckém plavání v úžasném koutě země, na Špicberkách. Pan doktor Jindřich Krása  nejen vyprávěl, ale přivezl i spoustu jedinečných filmových záběrů ze svých cest.

Tento otužilec z České republiky, který se věnuje zimnímu plavání, má ještě jednu vášeň – polární cestování. Na jaře 2013 se rozhodl oba koníčky spojit a v doprovodu zkušených  polárníků se vydal na Špicberské ostrovy. V největší evropské arktické divočině na ně čekaly ledovce, sněhové pláně a mrazivý vítr. 1 300 kilometrů od severního pólu hledali místo, kde by mohli uskutečnit cíl své expedice - bezpečně si zaplavat.
V druhé části besedy jsme slyšeli vyprávění o neobvyklém výletě do míst, kde před 120 lety putoval polárník Roald Amundsen a před 80 lety spisovatel Karel Čapek, jehož knížka „Cesta na sever“ byla inspirací k propojení těchto dvou osobností.

Beseda byla velmi zajímavá a žáci měli možnost položit řadu dotazů týkajících se polárního cestování a otužileckého plavání.