Okolí Kuřimi padlo do rukou dětí z „Jungmannky“

Rukavice, třídící pytle, nablýskané fotoaparáty to vše jste mohli 9. října ráno vidět na naší Základní Škole Jungmannova. Jelikož nám počasí v dubnu vůbec nepřálo, tento den jsme se tedy pokusili uklidit okolí Kuřimi. Spolu se tříděním odpadu všeho druhu, od rozbitých deštníků, prášků, kuchyňských potřeb až po roztrhané plachty, byla na programu soutěž o nejlepší fotografie. Tu s přehledem vyhrála třída paní učitelky Vackové 6. B. Teď si jistě pochutnávají na zasloužené odměně v podobě dortu. Ale nepředbíhejme a pozastavme se nad šálkem čaje s historií.

Píše se rok 1226 a právě se koná pohřeb snad nejoblíbenějšího mnicha Františka z Assisi. Zakladatel řádu františkánů zasvětil celý život péči o nemocná a opuštěná zvířata. A stal se vzorem pro většinu tehdejšího obyvatelstva. Proto je tedy 4. říjen stanoven na jeho památku Mezinárodním dnem zvířat. Tento den datuje počátek své tradice do roku 1931, kdy byl založen ve Florencii jako úmluva ekologů, kteří chtěli upozornit na situaci ohrožených druhů.

Vraťme se zpět do školních lavic roku 2013. Po důkladném výkladu paní učitelky o správném třídění a chování v přírodě jsme konečně vyrazili do terénu. Někteří k Srpku, další do okolí Záruby. A že toho bylo na třídění dost! Nestačili jsme se divit, co občané Kuřimi dokáží bezohledně vyhodit do lesa, potoků nebo na pole. Každou zajímavost jsme fotoaparáty důkladně zdokumentovali, vše protřídili do bílých pytlů a na oběd už jsme se s parádními úlovky vraceli do školy. Den plný zábavy jsme si bezvadně užili a s dobrým pocitem odcházeli ze školy. Snad se příští rok zapojí nejen žáci, ale i obyvatelé nejenom Kuřimi. Lidé by se rozhodně měli zamyslet nad tím, jak to na naší planetě dřív vypadalo, jak to vypadá nyní a jak to bude vypadat například za 10 let. Pokud budeme pokračovat v bezohledném devastování přírody, tak si myslím, že se svojí planetou opravdu nebudeme spokojeni. Nejen my, ale i všichni živočichové.

Lucie Streďanská, 9. B