Návštěva hradu Špilberk a brněnského podzemí na Zelném trhu

Návštěva hradu Špilberk a brněnského podzemí na Zelném trhu.23. 10. 2013 navštívili osmáci v rámci výuky dějepisu hrad Špilberk a brněnské podzemí

 Na hradě se dozvěděli zajímavosti o obléhání Brna Švédy v roce 1645 a doplnili si své znalosti ze školního vyučování o třicetileté válce. Mohli si mimo jiné vyzkoušet, jaké to bylo těžké být mušketýrem s celou vojenskou výbavou, prohlédli si a potěžkali palné zbraně z té doby a dozvěděli se o statečných obráncích Brna.

V brněnském podzemí se seznámili s tím, jak Brňané v dobách, kdy nebyly ledničky, uchovávali potraviny ve sklepích vykopaných pod jejich domy. V expozici ale byly i další zajímavosti, jako je místnost se středověkými mučícími nástroji, alchymistická dílna, místnost na zpracování a uchovávání vína, ukázky, jak se svítilo a rozdělával oheň, středověká krčma a další zajímavosti. Největší úspěch ale asi měly mučící nástroje. Nedovedete si představit, jaké je to dodrodružství nechat se uvěznit do klády, obout si španělskou botu, navléci si palečnice, nechat se natáhnout na skřipec nebo se nechat přivázat s hanlivou tabulkou k pranýři. A to vše jsme si mohli vyzkoušet na vlastní kůži. Interaktivní způsob prohlídky podzemí se nám moc líbil a všem jej můžeme doporučit.

Mgr. Tamara Vacková