6.B na brněnské Noci muzeí 17.5.2014

Sobotní noc 17. května se většina naší třídy rozhodla strávit na tradiční brněnské události letošní již desáté Noci muzeí v Brně.

 Vyrazili jsme v podvečer vlakem z Kuřimi do Brna a hned první muzeum, které jsme navštívili, bylo Muzeum vlakové pošty, které je přímo na Hlavním nádraží. Je to unikátní muzeum v celé střední Evropě a my jsme se v něm seznámili s prací posádek vlakových pošt, které svou činnost ukončily po 149 letech až v roce 1999. Muzeum je kulturní památkou a je umístěné v autentickém historickém poštovním voze vyrobeném v roce 1949.

 Z nádraží jsme se vydali na prohlídku Staré brněnské radnice. Na vyhlídkovou věž jsme vystoupali po 173 schodech do výšky 63 m a z vyhlídkového ochozu jsme si prohlédli podvečerní Brno.

 Ze Staré brněnské radnice jsme zamířili na Novou radnici. Při této jedinečné příležitosti tam byla zpřístupněna místa, která běžně navštívit nemůžete - Sněmovní sál, Rytířský sál, Místnost zemských desek a Křížová chodba. Využili jsme příležitosti a zasedli do křesel, v nichž sedávají členové městské rady při jednáních zastupitelstva města Brna. Ukázalo se, že jich je 16 a nás bylo zrovna přesně tolik. Někteří z nás se sem možná ještě vrátí :-)

 Další naší zastávkou byla Galerie turistického informačního centra TIC. Tam jsme si vyzkoušeli, jak se dělají ručně vázané knihy, udělali jsme si obrázky zvláštní barevnou technikou a také jsme si zkusili, jaké to je pohybovat se v absolutní tmě.

 Už se stmívalo, když jsme se dostali do Moravského zemského muzea. Tam byla v Biskupském dvoře instalována výstava k 70. výročí vylodění spojenců v Normandii.

Kluky zaujaly originální zbraně a rovněž i průvodci v dobových uniformách. V muzeu jsme si ještě prošli přírodovědné sbírky a potom už jsme spěchali na hrad Špilberk, protože čas rychle ubíhal a my jsme si chtěli užít tento známý brněnský hrad s doprovodným programem ještě před návratem domů.

 Při stoupání do kopce na hrad Špilberk jsme předcházeli davy lidí a mnozí z nás se dost zadýchali. Byla už tma, a tak jsme museli dávat pozor, abychom se nepoztráceli. Na hradě jsme nejdříve zamířili do kasemat. Byly trochu strašidelné, protože právě pro tuto noc ožily. V celách byli umístěni živí vězni, kteří k nám vztahovali ruce a žadonili o chlebíček či pilníček. Po chodbách chodili vězeňští dozorci v dobových uniformách, práskali bičem a vězně přísně usměrňovali. Šel z toho docela strach!

 Z podzemních kasemat jsme vyšli na nádvoří hradu, kde na podiu probíhal program šermířské skupiny REX. Tam jsme se také občerstvili a nakoupili si upomínkové dárečky.

Ale zanedlouho už jsme Špilberk zase opouštěli a na cestu nám hrála středověká dudácká kapela z Maďarska. Nočním vlakem jsme dorazili do Kuřimi o půl dvanácté.

 Byl to moc pěkný výlet. Všichni jsme něco nového poznali a načerpali nové a neobvyklé zážitky. Brno sice bylo plné lidí, kteří ale, na rozdíl od běžných dnů, nikam nespěchali a užívali si spolu s námi výjimečného podvečera a noci. Jediné, co nám a ostatním účastníkům muzejní noci nepřálo, bylo počasí. Po celou dobu totiž hustě pršelo, a déšť tak značně omezil programy ve venkovních prostorách. Nevadí, nám to náladu nepokazilo. Věříme, že příští rok nám to vyjde i s počasím!

Tamara Vacková
Třídní učitelka